Остання редакція: 2017-05-17
Тези доповіді
Релаксацію напруження (стресову релаксацію) в механіці твердого деформованого тіла визначають як явище самостійного зменшення напруження з часом при незмінній деформації. Це явище є універсальним і притаманно різним типам матеріалів, в тому числі матеріалів 3D-друку. Суть стресової релаксації полягає в тому, що за наявності будь-якої деформації, яка є сталою протягом певного проміжку часу, напруження в зразку будуть зменшуватися, прагнучи до певного граничного значення.
Метою наших досліджень було експериментальне вивчення впливу технології 3D друкування на характеристики в’язко-пружності AБС+-пластику, що застосовується для 3D друкування, як розхідний матеріал.
Випробування проводили на зразках, виготовлених за ГОСТ 11262-80 способом 3D друкування та звичайним методом лиття під тиском.
Для реєстрації кривих релаксації визначали зміну зусиль, що виникають під час постійної деформації. Експерименти проводились на універсальній випробувальної машині TIRAtest-2151. Реєстрація навантаження проводились при фіксованих значеннях часу (0с, 1с, 5с, 15с, 30с, 1хв, 10хв, 15хв) методом відеозйомки показань цифрового індикатору випробувальної машини
Випробуванням піддавали 2 види зразків – надруковані на 3D принтері та виготовлені за допомогою лиття. Випробування проводилось в однакових умовах. Швидкість досягнення певної деформації складала 10 мм/хв. Величину відносної деформації при розтязі та стиску встановлювали в межах границь пропорційності (лінійності) на рівнях 0.5 % та 1.0 %.
Зразки закріплювали у затискувачах випробувальної машини і розтягували або стискали з вищезазначеною швидкістю до заданого значення деформації Ɛ. Записували початкове (максимальне) значення зусилля в зразку. Залишивши зразок у деформованому стані при Ɛ=const, записували значення зусиль при таких значеннях часу спостережень: 0с, 1с, 5с, 15с, 30с, 1хв, 10хв, 15хв.